Życie w dyktaturze

Oglądamy się czasem dookoła siebie i co? I narzekamy na to co widzimy. Gdybyśmy mogli, to najchętniej wokół siebie wszystko byśmy zmienili, począwszy od naszego miejsca zamieszkania (np. na bardziej cieplejsze, ponieważ klimat u nas jest bardzo kapryśny). Do tego nie podobają nam się warunki do nauczania w szkołach naszych dzieci,a  już na pewno mamy bardzo dużo do powiedzenia, jeżeli chodzi o obecnych polityków, którzy rządzą naszym krajem. Czy jednak w takich wypadkach jesteśmy w stanie pomyśleć o tym, że nasze życie nie jest wcale takie najgorsze, a inni mają jeszcze gorzej od nas? Demokracja Polska jest niczym w porównaniu do życia w kraju pod rządami dyktatury. Wspaniale dowodzi tego Dima Wannous – autorka wspaniałej książki pt.”Dyktatura strachu“.

Życie codzienne

W takich wypadkach, kiedy uznajemy, że jednak nasi politycy nie są nic warci uświadommy sobie, że możemy żyć w takich miejscach, gdzie na co dzień ludzie otoczeni są dyktaturą i to w bardzo mocnym stopniu. Czy życie w takich miejscach jest łatwe? Warto samodzielnie odpowiedzieć sobie na takie pytanie. Bohaterką wyżej wymienionej książki jest Suleima, która ma wspaniałego partnera. On jednak po wybuchu wojny w Syrii wyemigrował do Niemiec. Zanim jednak to zrobił, to podarował on swojej ukochanej niespodziewany prezent – manuskrypt książki, którą chciałby kiedyś wydać. Bardzo zaskoczona dziewczyna chętnie przyjmuje ten niezwykle cenny podarek i zagłębia się w jego treść, która okażę się dla niej niezwykle zaskakująca oraz…przerażająca. W swoim jeszcze niedokończonym manuskrypcie Nassim przedstawił koleje życia swojej partnerki i jej rodziny, jednak zupełnie inaczej niżby się ona tego spodziewała. Czy to oznacza, że jest ona tak dziwne postrzegana przez ukochanego człowieka?

Strach i dyktatura

Dyktatura strachu” Dimy Wannous to wspaniała, lecz jednocześnie przerażająca opowieść, która powiedzie nas przez manuskrypt Nassima (https://www.taniaksiazka.pl/dyktatura-strachu-dima-wannous-p-1329131.html). To on właśnie pokazuje Suleime oraz jej rodzinę, która jest w strachu, ponieważ żyje ona pod rządami dyktatora. Jak łatwo się domyślić – nie są to łatwe rządy, dlatego wszyscy się boją tego, co jest dzisiaj, tego co nastąpi jutro. To również obraz ludzi, którzy żyją w kraju ogarniętym na co dzień wojną. Czy w takim miejscu można mówić o normalności? Czy można mówić o planach na jutro? Czy lepiej cieszyć się z tego, że można przeżyć kolejny dzień i wstać znowu z łóżka? Warto zanurzyć się w tą wspaniałą, bardzo realistyczną powieść, jaka wiedzie nas przez syryjskie tereny, które faktycznie każdego dnia toczą srogą wojnę o przetrwanie oraz lepszy byt.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com